Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!

Tak sem se konečně dokopal! Po několika měsících, resp. letech spokojenýho používání (znaky používání lze vidět na fotkách) už bylo třeba, napsat pár řádek o tomhle výborným foto příslušenství. Zaslouží si to!

Pokud se najdete alespoň v jednom z následujících bodů, čtěte dál. Možná konečně najdete řešení.

  1. Přijde situace, že Vás štve, že nemáte foťák ihned po ruce a přijdete o fotku.
  2. Otravuje Vás neustálý sundávání batohu, když chcete něco vyfotit a nemáte zrovna foťák v ruce.
  3. Vadí Vám, že se Vám foťák pořád houpe na krku jako turistovi nebo už prostě nevíte, v který ruce ho nést.
  4. Foťák na krku mít nemůžete, v ruce ho nést nemůžete, a není ani místo, kde by ho šlo vyndat z batohu.

Evidentně pokračujete ve čtení. Chtěl bych Vám tu proto dnes přiblížit produkt Capture Pro americký firmy Peak Design. Pro mě osobně asi ta nejpoužívanější a nejužitečnější věcička a vlastně takovej řešitel všech výše uvedených situací. Kdo to s focením myslí vážně, určitě už minimálně jednu podobnou situaci řešil. Prozatím sem ale všeobecně nepotkal moc fotografů, kteří by toto zařízení používali, což je podle mého názoru škoda.

Peak Design je parta nadšenců a Capture Pro byl jejich úplně první produkt, se kterým prostřednictvím Kickstarteru prakticky udělali díru do světa. V dnešní době jejich portfolio skýtá mnohem více neméně kvalitních a užitečných příslušenství pro všechny fotografy. Pro více info mrkněte na www.peakdesign.com. Nebo chvíli počkejte. O některých z nich taky do budoucna pár řádek napíšu.

A teď už jdeme na to. Jak už to tak bývá, v jednoduchosti je krása. Celý Capture Pro se skládá pouze ze dvou hlavních dílů. Nosná část je vcelku poctivý hliníkový masiv, vzhledem trochu připomínající brzdový třmen. Skládá se z přední a zadní strany, dohromady držený dvěma šrouby. Tady bych měl jedinou připomínku. Šrouby by mohly být delší. Pokud máte ramenní popruh batohu trochu macatější, budete muset hodně mačkat, abyste tam Capture dostali - lze to i tak, jak je vidět na fotkach. Vy si určitě taky poradíte. V případě opasku (další možnost, kde můžete svůj foťák takto nosit) nebo užších popruhů stačí vytočit jen jeden ze šroubů a druhý povolit. Utáhněte to, co to dá, ať pak nejste smutní, že ztratíte svoji výbavu. Vnitřní strana držáku má ještě několik "zubů", díky kterým se držák opravdu zakousne tam, kam ste ho našroubovali a ani se nehne. Třetí šroub, umístěný na boku, řekněme základny, slouží k nastavení síly, s jakou bude vaše výbava jištěna (tady to zas tolik neutahujte, může se stát, že tam pak foťák nemůžete nasunout). Jak už jsem psal, pověsit si miláčka můžete kamkoliv. Záleží na Vás. Ideální je cokoliv, co má něco společnýho s páskem nebo popruhem. Osobně se mi nejvíc ověřil právě ramenní popruh batohu – máte foťák nejvíc po ruce. Klips s přehledem unese a udrží i profesionální zrcadlovku s dlouhým sklem (testováno s Canon 5D MarkII s nasazeným 70-200mm/2.8 - jen už to přeci jen není tak pohodlný a je dobrý druhou stranu batohu něčim vyvážit). 

Samotnou základnu lze, díky závitu na spodní částí, možno využit jako provizorní stativovou hlavu. Tady si jen pohlídejte šířku šroubu vašeho stativu. S mým Manfrottem si Capture Pro nerozumí, ale s rádoby gorillapodem je to ok.

 

Druhá část je destička se stativovým šroubem. K její instalaci využijete přiložený imbus (když ztratíte, určitě už ste byli nakupovat v IKEA, kde je mají ke všemu). Destička se zasouvá do základny podobným způsobem jako na stativovou hlavu. Na stránkách výrobce pak lze najít hlavy, které jsou s touto destičkou kompatibilní. 

Zvuk cvaknutí vás pak ubezpečí, že vše bezpečně drží. Podle výrobce se uvádí, že držák odolá zatížení až 90kg. Nevím přesně, jak si tohle představit ale z osobní zkušenosti vím, že udrží i dopad přímo na komoru a následný parakotoul po plavném letu přes řídítka. Viz fotka.

  

  

Celý to pak vypadá nějak takhle. Opravdu záleží jen a jen na Vás, kde Vy osobně budete s foťákem nejpohotovější. Jestli rádi nosíte kolty proklatě nízko, dáte si Capture na opasek (pásek bych ale možná zapnul o dírku dál, ať nejste v případě težších zrcadlovek nemile překvapeni...). Mně osobně se prostě osvědčil ramenní popruh batohu. Garantuju, že pokud dáte s někým souboj, kdo ho má v ruce nejdřív (ano pořád mluvíme o foťáku), vyhrajete. Ani batohy s promakaným a rychlým přístupem k technice tady neobstojí.

 

 

Použití v akci je pak vyloženě rychlovka. Jednou rukou chytnete foťák, druhou stisknete tlačítko a vysunete. Fakt otázka vteřin a fotíte. Tady jen drobná poznámka. Tlačítko má řekněme aretační polohu, do které se poměrně často rádo nějakým záhadným způsobem otočí (viz ta super animačka vedle). Že se vám to stalo, poznáte rychle. Nevyndáte foťák. Takže není třeba zmatkovat a jen to zkontrolovat. Pokud ani to nepomůže, stále zůstaňte klidní. Sice k tomuto politování hodnému nedopatření dochází opravdu výjimečně, ale může se stát, že se vám pootočil ten šroub. Ano, ten šroub, o kterým sem psal, ať ho tolik neutahujete. Opět stačí mírně pootočit a zas můžete cvakat jak o život. Jiným způsobem už s váma Capture Pro šprýmovat nebude.

  

  

A nebyl by to kvalitní výrobek, aby neměl nějakej ten klon. Proto můžete na různých nejmenovaných serverech najít prakticky to stejný jen o dost levnější a místo červené barvy je na doplňcích použitá modrá. Opět tu můžeme polemizovat o tom, že i originál je vyráběn tam, odkud si tu levnější variantu pořídíte. No volbu nechám na vás. Ale slyšel sem, že kvalita neoriginálu není tak valná. Mně osobně těch pár ušetřených stovek nestojí za to, abych pak svůj foťák i se sklem někde sbíral do pytlíku.

Jak to teda všechno shrnout? Z vlastní letitý zkušenosti a s bonusem celoživotní záruky od výrobce, můžu produkt jen doporučit! Ale to už asi bylo zřejmý z textu, jak moc mě tahle věcička baví 🙂 Sortiment Peak Design pak naleznete na www.oehling.cz Pokud zrovna požadovanou věc nemají, není vůbec problém se domluvit. Kluci sou opravdu v pohodě. Příště napíšu pár řádek o Capture Lens.

A tady jen pár detailních fotek. Omlouvam se za stav, ale aspoň to berte jako důkaz, že nekecam a že Capture Pro fakt využívam.

A protože obrázky, navíc pohyblivý, vydají za tisíc slov nebo je někdo prostě línej číst a nebo jen doteď nepochopil, o čem tu ten Hudolin vlastně básní, mrkněte na instruktážní video přímo od tvůrců 🙂

P.S. V nabídce už má výrobce i delší šrouby - holt mi to trvalo, než sem s touhle svojí prvotinou vyrazil do světa 🙂

Po delší době mě zas práce dovedla do Prahy. Pátek byl tak nějak na pohodu a moc sem nefotil. Jen při lelkování ve Františkánských zahradách mě zaujali lidi, co se chodili osvěžovat ke zdejší fontánce. Jenom sem tak koukal a až když tam dorazila tahle malá, tak sem si jí se svolením její mámy cvaknul.

V sobotu sme pak po focení šli na současně nejvíc cool místo v Praze - údajně 🙂 Ať je to pravda nebo ne, mně osobně se to dost líbilo. Svoje kouzlo to určitě má. Dobrá hudba, super výhled, lidi v pohodě a rychlý fronty u čepu. Ideální večer! Jinak tady se omlouvam za horší kvalitu fotek, ale stativ sem nebral a spíš to berte jako fotky informačního charakteru. Ať víte, kam večer zajít na zajímavou akci a nepařit se někde v centru v klubu.

Možná bude tenhle fotoreport působit zmatečně, ale po dlouhý době sem byl fakt na dovolený. Už dlouho sem nezažil, že bych prostě jen tak byl 🙂 Sice sem cvakal, ale mnohem uvolněněji. Nechtěl sem prostě přivézt super fotky za každou cenu, ale chtěl sem si užít to místo, tu atmosféru a jen se dívat. Sice mě to na konci zas pohltilo a cvakal sem, ale pořád to bylo odpočinkový. Jinak výtečná akce a pokud máte rádi přírodu, nemusíte být pořád načančaní a zkrátka nejste žádný barbínky a kenové, tak akci fakt doporučuju!

Nebudu se tu nijak horečnatě rozepisovat o historii Banátu, to si dle potřeby dohledáte. Ve stručnosti lze říci, že se jedná o oblast v jihovýchodní Evropě  rozdělenou na tři části. Festival se koná v části východní, nacházející se v Rumunsku, konkrétně ve vesnici Eibenthal (Tisové údolí). Je to jedna z několika krajanských vesnic, kde se i tolik kilometrů od domova domluvíte naprosto plynnou češtinou. Kromě naprosto úžasný pannenský přírody, životního stylu , absence jazykový bariéry je tato oblast čím dál tím více vyhledávaná. Navíc festival není jen obyčejná ožíračka. Čím víc pijete, tím víc pomáháte domorodcům 🙂 Ne, teď vážně. Návštěvou festivalu přispějete na dobrou věc (v okolí není úplně moc práce a festival je výborný zdroj přivýdělku), uvidíte krásnou přírodu, poznáte super nový lidi a absencí všech možných i nemožných sítí krásně vyčistíte hlavy. Doufám, že si lidi budou vážit tohoto kraje, snahy kluků dělat dobrou věc a nebudou se tu chovat jako hovada, abysme se mohli setkávat ještě na mnoha dalších ročnících.

Přikládám web festivalu

http://www.festivalbanat.cz/

Pokud vás pak akce fakt zaujme, tak vězte, že příští rok, pokud vše vyjde, bude cesta ještě romantičtější. Mělo by se jet vlakem, pak lodí po Dunaji a zbytek pěšky.


 

Dnes si popíšeme domácí výrobu pevnýho objektivu. Inspirován tímto videem o použití Gaffa pásky

Inspirován citátem Roberta Capa: „Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko!“

Motivován spoustou pouček o zabránění stereotypu ve vaší práci.

I rozhodl jsem se, vyrobit si pevný objektiv  Akce teď fotím prakticky jen takhle a musím říct, že je to příjemná změna a tohle ohnisko mi fakt sedí. Vše se tedy nese v duchu hesla:”Blíže k lidem” 🙂

P.S. už vím, co chci pod stromeček 🙂 (gafa to není)

Tuhle sobotu proběhla na Přeštický loděnici skvělá akce s ukázkou a možností zapůjčení boardů od kluků z Tander. Počasí se vydařilo, hudba byla skvělá a nálada výborná. Bohužel hudební produkce, i když akce byla povolená, hrála zřejmě jinak, než by si někteří představovali. Z toho důvodu muselo vše skončit předčasně. No holt nehrál žádný revival…

Alča s Lukášem očekávají přírůstek a oslovili mě, zda bych jim tohle zásadní období nemohl zvěčnit. Vyrazili sme do Dolní Lukavice do zámeckého parku a na hřiště (jsou prostě fotbalová rodinka :)). I když ten den skoro celý propršel a už sme připravovali deštníky, že budem fotit v dešti, vylezlo slunce. Vyšlo to prostě na výbornou! Skvělý pár + super prostředí + výborný počasí = parádní práce. Posuďte sami.

Bohužel na akci sem se dostavil až pozdě, kdy už většina disciplín skončila. Holt i my, poněvadž jsme stále něčí děti, sme si vymysleli svoje 🙂 Nicméně v tanci se nesoutěžilo, i když někteří účastníci by jistě svým výrazovým tancem atakovali první příčky.

Po delší době sme se zas s klukama sešli a vyrazili v noci na vycházku. Protože loni byl výšlap na Ostrý dost očistec a viděli sme nahoře prd, museli sme si to zopáknout. Letos to bylo se sněhem a výhledem trochu lepší. Zapadali sme míň a viděli dál 🙂 I když ten východ byl trochu nudnější tentokrát.


 

facebookinstagramtumblr500px